Regulamin Działania Komisji Arbitrażowej
Lubuskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Gorzowie Wlkp.
uchwalony na Walnym Zebraniu w dniu 22.06.2017r.
§ 1
- Komisja Arbitrażowa Lubuskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Gorzowie Wlkp., zwana dalej „Komisją Arbitrażową” jest zespołem opiniującym powołanym do wydawania opinii o prawidłowości sporządzania operatów szacunkowych i opinii dla Sądu, o których mowa
w art. 157 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016r. poz. 2147 z późn. zm.).
- Komisja Arbitrażowa działa na podstawie Statutu Stowarzyszenia i niniejszego regulaminu.
§ 2
- Komisja Arbitrażowa używa pieczęci podłużnej z napisem „Lubuskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Gorzowie Wlkp.
- Komisja Arbitrażowa przy wydawaniu opinii stosuje przepisy prawa.
- Opinia ma formę pisemną, zawiera sentencję opinii i jej uzasadnienie.
§ 3
- Ocena prawidłowości wykonania operatu szacunkowego polega na bezstronnym sprawdzeniu przez opiniującego spełnienia przez rzeczoznawcę majątkowego, autora operatu szacunkowego, wymogów przepisów prawa i zasad wyceny w zakresie:
a) kompletności operatu szacunkowego
b) prawidłowości zasadności przyjętych założeń, w tym: podejścia, metody i techniki wyceny
c) uzasadnionego, odpowiedniego wykorzystania danych
d) właściwego sporządzania analiz, opinii i wniosków.
- W przypadku negatywnej oceny spełnienia warunków określonych w ust. 1 Zespół Opiniujący wskazuje, jakie przepisy prawa i standardy nie zostały dochowane i czy może to mieć wpływ na wartość w opiniowanym operacie.
§ 4
- Sporządzenie opinii jest odpłatne. Zamawiający opinię ponosi koszty postępowania związane
z badaniem dokumentów i wydaniem opinii, w tym wynagrodzenie arbitrów i inne koszty ponoszone przez Komisję Arbitrażową.
- Odpłatność, o której mowa w ust. 1 ustalana jest w drodze umowy pomiędzy Zamawiającym
a Stowarzyszeniem wg zasad przewidzianych w ust. 4.
- Podstawą zawarcia umowy jest pisemne zamówienie sporządzenia opinii do określonego operatu złożone przez Zamawiającego wraz z oryginałem lub uwierzytelnioną kopią dokumentów, o których mowa w § 1 ust.1.
- Stowarzyszenie zawiera z arbitrami - członkami Zespołu Opiniującego umowę na opracowanie opinii. Łączne wynagrodzenie członków Zespołu Opiniującego wynosi 70% wynagrodzenia przewidzianego w umowie z Zamawiającym Opinię. pozostałe 30% kwoty ustalonej
z zamawiającym pobiera Stowarzyszenie.
- Koszty postępowania przed Komisją Arbitrażową podlegają kalkulacji z uwzględnieniem niezbędnej liczby godzin dla sporządzenia opinii przez arbitrów, kosztów udziału w posiedzeniach Zespołu oraz kosztów ogólnych poniesionych przez Biuro Stowarzyszenia.
§ 5
- Zamawiającymi sporządzenie opinii mogą być:
a) organ sprawujący nadzór nad rzeczoznawcami majątkowymi
b) osoby lub instytucje, a także organy administracji publicznej, które zleciły sporządzenie operatów szacunkowych lub opinii, o których mowa w § 1 ust. 1,
c) osoby lub instytucje, których skutki wynikające z operatu szacunkowego dotyczą bezpośrednio.
- Przedmiotem opinii mogą być operaty lub opinie, o których mowa w § 1 ust. 1, o ile nie upłynął okres dwóch lat od daty ich sporządzenia. Nie dotyczy to sporządzenia opinii na zlecenia sądów lub innych organów Wymiaru Sprawiedliwości.
§ 6
- Kadencja Komisji Arbitrażowej, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa dwa lata i jest zgodna z kadencją władz Stowarzyszenia.
- Zespoły opiniujące w sprawach nie zakończonych przed upływem kadencji działaja do czasu zakończenia tych spraw.
- Komisja Arbitrażowa składa się z przewodniczącego oraz pięciu arbitrów powołanych przez Walne Zebranie w drodze głosowania tajnego.
- jako arbiter może być powołany rzeczoznawca majątkowy posiadający wysokie kwalifikacje zawodowe, w tym co najmniej 5 – letnia praktykę w szacowaniu nieruchomości, o nienagannej postawie etycznej, członek Stowarzyszenia.
- Arbitra odwołuje się w drodze uchwały Walnego Zebrania w przypadku:
a) utraty prawa członka Stowarzyszenia
b) orzeczenia kary dyscyplinarnej wpisanej do akt lub kary karnej wobec arbitra
c) uzasadnionego wniosku o odwołanie złożonego przez Zarząd Stowarzyszenia (z powodu innych ważnych przyczyn).
- Skreślenie arbitra ze składu Komisji Arbitrażowej następuje w przypadku:
a) rezygnacji arbitra złożonej na piśmie
b) zakończenia kadencji
c) śmierci arbitra.
§ 7
- Przewodniczący Komisji Arbitrażowej w porozumieniu z przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia rozpatruje wnioski Zamawiających o sporządzenie opinii i kwalifikuje je do postępowania lub wnioski odrzuca.
- Przewodniczący Komisji Arbitrażowej:
a) przygotowuje projekty umów, o których mowa w § 4;
b) powołuje ze składu Komisji 2-3 osobowe Zespoły Opiniujące do sporządzenia poszczególnych opinii i wyznacza kierownika tych zespołów.
c) zawiadamia obligatoryjnie zainteresowane osoby (autorów operatu lub opinii) o wpłynięciu wniosku do Komisji Arbitrażowej;
d) udziela wyjaśnień, przyjmuje wyjaśnienia od zainteresowanych stron w toku postępowania;
e) akceptuje opinię zespołu;
f) akceptuje wynagrodzenie arbitrów na wniosek kierownika Zespołu opiniującego;
g) składa raz w roku sprawozdanie z działalności Komisji Arbitrażowej na posiedzeniu Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia;
h) stosownie do potrzeb zwołuje posiedzenia Komisji Arbitrażowej;
i) przewodniczący komisji może być członkiem Zespołu Opiniującego.
- W przypadku, gdy Przewodniczący Komisji Arbitrażowej nie może wykonywać czynności,
o których mowa w ust. 2, lub gdy zostaje wyłączony z postępowania w konkretnej sprawie, jego obowiązki przejmuje Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia.
§ 8
- Kierownik Zespołu Opiniującego organizuje prace arbitrów, wyznacza termin posiedzenia zespołu dla sporządzenia protokołu ustaleń na podstawie złożonych wyjaśnień przed posiedzeniem lub
w jego toku oraz opinii arbitrów, sporządza wyciąg z opinii, z uwzględnieniem terminu zakończenia postepowania wynikającego z umowy z Zamawiającym.
- Arbiter jest zobowiązany do wykonania czynności w sposób bezstronny, niezależny,
z zachowaniem zasady szczególnej staranności, zgodnie z najlepszą wiedzą, z uwzględnieniem przepisów prawa i standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych. Informacje uzyskane przez arbitra w toku postępowania nie mogą być ujawniane osobom trzecim.
- Arbiter jest zobowiązany wnieść o wyłączenie go ze sprawy, gdy łączy go z autorem badanego operatu lub Zamawiającym opinię jakikolwiek stosunek osobisty lub służbowy, wywołujący wątpliwości co do jego bezstronności.
- Kierownik zespołu za zgodą Przewodniczącego Komisji Arbitrażowej może zasięgać opinii specjalisty, ale jego opinia nie ma charakteru wiążącego w sprawie. Informację o udziale i zakresie specjalisty zamieszcza się w protokole, o którym mowa w ust.1.
- Przewodniczący Komisji Arbitrażowej przekazuje pełny wyciąg ze sporządzonej opinii rzeczoznawcy majątkowemu – autorowi opiniowanego operatu.
§ 9
- Obsługę biurową Komisji Arbitrażowej zapewnia Biuro Stowarzyszenia.
- Umowy i pisma przekazujące sporządzone opinie podpisywane są przez Przewodniczącego Komisji Arbitrażowej i Przewodniczącego Stowarzyszenia.
§ 10
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia Uchwały Walnego Zebrania Członków.
Traci moc regulamin przyjęty 09 maja 2003r.